Link do makiety:
http://ccqou6.axshare.com/#g=1&p=radio_i_telewizja_-_formularz_nowego_zapisu
Informacje ogólne:
OPIS METODOLOGICZNY
Na formularzu “Radio i Telewizja – formularz nowego zapisu” opisujemy wszystkie spektakle Teatru Telewizji, słuchowiska radiowe, literaturę piękną czytaną w radiu, powieści radiowe oraz audycje dokumentalne tematycznie związane z PBL-em, emitowane w telewizji i radiu. Zakres zbieranego materiału ograniczony został do Programu I i II Telewizji Polskiej, TVP Kultura oraz do Programu I i II Polskiego Radia.
Każdy spektakl Teatru Telewizji, słuchowisko radiowe, audycję, itp. zapisujemy tylko jeden raz, opatrujemy datą premiery (w wątpliwych przypadkach datą pierwszej znanej nam emisji) oraz datami poszczególnych wznowień (kolejnych emisji).
Materiał w starej bazie gromadzony był według innych reguł – zapisywany był wielokrotnie, tyle razy, ile razy był emitowany; każdej emisji przysługiwał odrębny zapis. Obecnie wszystkie emisje będą zgromadzone w jednym zapisie, pod który podpinamy dowolną liczbę omówień (np. not, recenzji) pochodzących z różnych źródeł i lat oraz dotyczących różnych emisji.
Formularz służył będzie także do zapisu słuchowisk radiowych, literatury czytanej w radiu i spektakli Teatru Telewizji, których tematyka związana jest z dziełami literackimi bądź jej twórcami (a także ludźmi teatru). Zakładamy następujące sytuacje:
- dla słuchowiska radiowego:
- będącego adaptacją dzieła literackiego (bez względu na to, czy tytuł tożsamy jest z tytułem tekstu literackiego): w module “Rodzaj zapisu” wybieramy “słuchowisko” i checkbox “adaptacja literatury”; w module “Zapis powiązany z” wybieramy właściwy utwór; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” dziedziczony zostaje dział, do którego przypisany jest utwór literacki; w module “Autor” wpisujemy autora pierwowzoru literackiego
- będącego adaptacją kilku dzieł literackich tego samego autora (lub różnych autorów), które możliwe są do zdefiniowania: w module “Rodzaj zapisu” wybieramy “słuchowisko” i checkbox “adaptacja literatury”; w module “Zapis powiązany z” wybieramy właściwe utwory; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” dziedziczone zostają działy, do których przypisane są utwory literackie; w module “Autor” wpisujemy autora (autorów) pierwowzorów literackich
- będącego adaptacją kilku dzieł literackich tego samego autora (lub różnych autorów), których tytuły nie są możliwe do zdefiniowania: w module “Rodzaj zapisu” wybieramy checkbox “adaptacja literatury”; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” podajemy dział osobowy autora (autorów) tekstów literackich; w module “Osoby współtworzące” wybieramy funkcję “na podstawie kilku utworów (pierwowzorów literackich)” i zapisujemy nazwisko autora (autorów) utworów literackich; w module “Autor” wpisujemy autora (autorów) pierwowzorów literackich
- opowiadającego o osobie: w module “Dziedzina i dział rzeczowy” podajemy dział osobowy bohatera słuchowiska; w adnotacji zapisujemy np. “O Wisławie Szymborskiej”.
- dla spektaklu Teatru Telewizji:
- tak samo jak dla punktów 1a, 1b, 1c, 1d (z uwzględnieniem wyboru w module “Rodzaj zapisu” “spektaklu telewizyjnego” i checkboxa “ekranizacja literatury”
- dla literatury czytanej:
- w module “Rodzaj zapisu” wybieramy “literatura czytana” (bez checkboxa “adaptacja literatury”!); w module “Zapis powiązany z” wybieramy właściwy utwór; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” dziedziczony zostaje dział, do którego przypisany jest utwór literacki; w module “Autor” wpisujemy autora pierwowzoru literackiego
Spis modułów:
Rok premiery, program, daty emisji i lata wznowień