Rodzaj zapisu (radio i telewizja)

OPIS MODUŁU

Moduł podzielony jest na dwie wykluczające się wzajemnie części: “Radio” i “Telewizja”. W zależności od rodzaju medium wybieramy stosowną część. W pierwszej mamy 4 przyciski określające rodzaje audycji radiowych: “audycja dokumentalna”, “słuchowisko”, “literatura czytana”, “powieść radiowa” oraz domyślnie zaznaczony checkbox “adaptacja literatury”. W drugiej części mamy 2 przyciski określające rodzaje programów telewizyjnych: “program dokumentalny” i “spektakl telewizyjny” oraz domyślnie zaznaczony checkbox “ekranizacja literatury”.

 

METODOLOGIA

W zależności od rodzaju nośnika wybieramy część radiową bądź telewizyjną modułu. Przycisk “audycja dokumentalna” zarezerwowany jest dla dokumentalnych programów radiowych o tematyce PBL-owej – literackiej, teatralnej, filmowej, itp., np. audycje poświęcone pisarzom, aktorom, życiu literackiemu, teatralnemu, historii i teorii literatury. Przycisku “słuchowisko” używamy w przypadku zapisywania słuchowisk radiowych. Przycisk powieść radiowa dotyczy wyłącznie powieści tworzonych pierwotnie na użytek radia i zarezerwowany jest dla zjawisk typu: “W Jezioranach”, “Matysiakowie”. Przycisk “literatura czytana” dotyczy literatury pięknej (np. powieści, poezji) czytanej w radiu. Zaznaczenie checkboksu “adaptacja literatury” oznacza, że dany fakt radiowy jest wtórny do tekstu literackiego i został przekształcony na użytek radia.

 

W części telewizyjnej modułu zaznaczamy “program dokumentalny” w przypadku zapisu programów dokumentalnych (nie filmów dokumentalnych!) o tematyce PBL-owej: literackiej, teatralnej, filmowej, itp., np. programy poświęcone pisarzom, aktorom, życiu literackiemu, teatralnemu, historii i teorii literatury. Przycisk “spektakl telewizyjny” uruchamiamy w przypadku zapisu spektaklu Teatru Telewizji. Zaznaczenie checkboksu “ekranizacja literatury” oznacza, że dany fakt telewizyjny jest wtórny do tekstu literackiego i został przekształcony na użytek telewizji.

 

DZIAŁANIE MODUŁU

Wybór określonego przycisku w części “Radio” lub “Telewizja” implikuje pojawienie się możliwości wybrania programu w module “Rok premiery program, daty emisji i lata wznowień”.

 

Wybór checkboksu “adaptacja literatury” lub “ekranizacja literatury” w tym module implikuje w module “Zapis powiązany z” wybór zakładki “Utworem”.

 

Moduł wypełniany obowiązkowo.

 

(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]

Wybierz właściwą formę radiową lub telewizyjną.

 

———————————————————————————-

Wróć do strony formularza: RADIO I TELEWIZJA