OPIS MODUŁU
Moduł składa się z pola tekstowego, w którym wprowadzane są nazwiska osób nagrodzonych, są oznaczane za pomocą ikony osoby lub @. Wpisywane w to pole nazwy instytucji są oznaczane przy pomocy ikony instytucji lub ^. Przy pomocy ikony można wstawić znak specjalny, jest też kosz do usuwania błędnie wpisanych w tym polu informacji. W elemencie za, w polu rozpocznij pisanie wpisujemy tytuł książki / spektaklu / filmu itp., za który laureat otrzymał nagrodę. Za pomocą przycisku dodaj kolejny zapis można dodać kolejną książkę / spektakl / film, za który laureat otrzymał tę samą nagrodę. Za pomocą ikony można wstawić znak specjalny, można skorzystać z podglądu , usunąć wpisane informacje do kosza. W przypadku, gdy wspominana osoba/miejscowość/instytucja nie ma swojej karty można dodać nową kartę do kartoteki za pomocą ikony , która otwiera nowe okno karty osoby.
Zapisy w elemencie za przywoływane są z formularzy / kartotek.
METODOLOGIA
W module laureaci wprowadzamy informacje o osobach / instytucjach nagrodzonych i / lub wyróżnionych. Nie uwzględniamy w tym module nominowanych do nagrody, można ich wprowadzić w adnotacji. Uwzględniamy tylko te nagrody, których laureatami są twórcy (poza osobami, które mają hasło twórcy jedynie ze względu na wspomnienia pod warunkiem, że nie dostały nagrody za książkę wspomnieniową, np. nie bierzemy nagrody przyznawanej przez tygodnik opinii twórcy, który funkcjonuje w PBL tylko jako autor wspomnień, wyjątkiem jest nagroda, którą dostał za książkę wspomnieniową). Uwzględniamy nagrody, które otrzymują instytucje, czasopisma, które zajmują się literaturą, np. nie bierzemy nagrody, które otrzymuje czasopismo historyczne za działalność na polu historii, a nie literatury (nawet jeśli czasopismo ma hasło na zasadach starego odwołania – czasopismo historyczne ma w starej bazie odwołanie tylko ze względu na omówienie jego literackiej zawartości).
DZIAŁANIE MODUŁU
Moduł „Laureaci” pojawia się jeśli zostanie wybrana którykolwiek z wymienionych rodzajów wydarzeń: doktorat honoris causa, festiwal, konkurs, nagroda, odznaczenie, plebiscyt.
W polu tekstowym wpisywane są nazwiska osób i / lub nazwy instytucji nagrodzonych i / lub wyróżnionych. Osoby oznaczamy za pomocą ikony (@), instytucje za pomocą ikony (^). W przypadku, gdy wspominana osoba/miejscowość/instytucja nie ma swojej karty można dodać nową kartę do kartoteki za pomocą ikony , która otwiera nowe okno karty osoby.
Są dwa sposoby oznaczania osób:
- Wpisujemy tekst, który będzie opisywał osobę w dowolnej odmianie/formie gramatycznej (np „Adam Mickiewicz”; „A. Mickiewicz”; „Adama Mickiewicza”). Zaznaczamy wpisany tekst. Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’) (albo ikoną na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno jest wypełnione osobami o nazwach zaczynających się tak jak pierwsze kilka (do ustalenia ile) znaków wpisanego tekstu. Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). Wprowadzony tekst będzie powiązany z wybraną osobą.
- Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’) (albo ikoną na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno zawiera kontrolkę do wpisania tekstu oraz pustą listę. Wpisujemy tekst i lista się wypełnia (po wpisaniu kilku pierwszych znaków, podobnie jak autouzupełnianie w innych kontrolkach/miejscach/formularzach). Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). W tekście gdzie jest umiejscowiony kursor zostanie wstawiona podstawowa forma nazwy osoby i zostanie ona powiązana z wybraną osobą.
W przypadku obu sposobów można zmienić formę wpisanej osoby. Należy to zrobić poprzez typową edycję tekstu (dopisując, usuwając znaki w obrębie pierwotnego tekstu. Można także powiązać wpisany tekst z inną osobą albo „odwiązać” osobę od wpisanego tekstu. Zaznaczenie tekstu jak w sposobie 1 i aktywowanie okienka z listą osób, pozwoli przypisać inną osobę albo „odwiązać” osobę od zaznaczonego tekstu.
Ta sama zasada dotyczy oznaczania instytucji.
Osoby / instytucje przywoływane są z kartotek osób / instytucji. Zapis wydarzenia automatycznie dziedziczy dział rzeczowy instytucji (jeśli jest wprowadzony na karcie instytucji w kartotece), poddział osobowy z karty osoby w kartotece (jeśli jest wprowadzony na karcie osoby w kartotece). W elemencie za przywoływane są zapisy książek / spektakli / filmów / utwory z kartoteki utworów, za które laureat dostał nagrodę. W tym polu można też wpisać formułę, np. za “całokształt twórczości”, która oczywiście nie przywołuje żadnego zapisu z bazy.
(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa/bibliografki]
Wprowadzamy informację o nagrodzonych i wyróżnionych – informacje o nominowanych wpisujemy w polu adnotacja.
———————————————————————————-
Wróć do strony formularza: NOWE POJEDYNCZE WYDARZENIE