OPIS MODUŁU
Moduł składa się z dwóch głównych elementów: pola tekstowego oraz panelu edytorskiego.
W panelu edytorskim znajdują się następujące ikony: pogrubienie, kursywa, podkreślenie, lista punktowana, lista numerowana, zwiększ wcięcie, zmniejsz wcięcie, wstaw osobę, wstaw instytucję, wstaw miejscowość, wstaw link, wstaw znak specjalny, kosz, ułóż alfabetycznie. Jest też ikona “+ dodaj nową kartę” umożliwiająca dodanie nowej karty (osoby, instytucji lub miejsca) do kartoteki.
Istnieje możliwość “przypięcia” pola za pomocą checkboxa “przypnij pole” – wówczas po skopiowaniu formularza informacje wpisane do modułu także zostaną skopiowane.
METODOLOGIA
Adnotację zawsze zaczynamy wielką literą i kończymy kropką.
Wstawienie osoby, instytucji oraz miejscowości oznacza, że dany zapis wspomina o tym zjawisku. Jeśli jakiś zapis dotyczy osoby, przypisuje się zapisowi poddział osobowy; jeśli dotyczy instytucji lub miejscowości – wybiera się instytucję lub/i miejscowość w module Zapis powiązany z.
Nie zapisujemy już informacji spoza spisu treści w “[ ]”, gdyż całość adnotacji pochodzi od bibliografa.
Informacje o dedykacji wpisujemy w odpowiednie pole w module “Tytuł”.
DZIAŁANIE MODUŁU
Działanie modułu opiera się na informacjach wprowadzonych do pola tekstowego. Istnieje możliwość oznaczenia osób, miejscowości i instytucji pojawiających się w adnotacji poprzez wybór opcji z panelu edytorskiego lub poprzez użycie w treści adnotacji znaków: @, ^, #.
Informacje tak oznaczone odnotowywane są na karcie osoby, miejscowości, instytucji, która została oznaczona.
Są dwa sposoby oznaczania osób:
- Wpisujemy tekst, który będzie opisywał osobę w dowolnej odmianie/formie gramatycznej (np „Adam Mickiewicz”; „A. Mickiewicz”; „Adama Mickiewicza”). Zaznaczamy wpisany tekst. Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’) (albo ikoną osoby na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno jest wypełnione osobami o nazwach zaczynających się tak jak pierwsze kilka (do ustalenia ile) znaków wpisanego tekstu. Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). Wprowadzony tekst będzie powiązany z wybraną osobą.
- Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’)(albo ikoną osoby na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno zawiera kontrolkę do wpisania tekstu oraz pustą listę. Wpisujemy tekst i lista się wypełnia (po wpisaniu kilku pierwszych znaków, podobnie jak autouzupełnianie w innych kontrolkach/miejscach/formularzach). Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). W tekście gdzie jest umiejscowiony kursor zostanie wstawiona podstawowa forma nazwy osoby i zostanie ona powiązana z wybraną osobą.
W przypadku obu sposobów można zmienić formę wpisanej osoby. Należy to zrobić poprzez typową edycję tekstu (dopisując, usuwając znaki w obrębie pierwotnego tekstu. Można także powiązać wpisany tekst z inną osobą albo „odwiązać” osobę od wpisanego tekstu. Zaznaczenie tekstu jak w sposobie 1 i aktywowanie okienka z listą osób, pozwoli przypisać inną osobę albo „odwiązać” osobę od zaznaczonego tekstu.
Ta sama zasada dotyczy oznaczania instytucji i miejscowości.
(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]
Nie stosujemy nawiasów kwadratowych (“[ ]”).
———————————————————————————-
Wróć do strony formularza: KSIĄŻKA ZBIOROWA (zawartość)