OPIS MODUŁU
Moduł zawiera 9 zakładek – Zapis powiązany z: zapisem, utworem, cyklem, instytucją, pojedynczym wydarzeniem, cyklem wydarzeń, miejscem, czasopismem, serią wydawniczą. Zapis można powiązać z nieograniczoną liczbą “zapisów” oraz “typów zapisów (zakładek)”, poprzez wybranie odpowiedniej zakładki i naciśnięcie przycisku “+ dodaj kolejny zapis”/”+ dodaj kolejny utwór” itd. Elementy z poszczególnych list są wielokrotnego wyboru, np. zapis można powiązać od razu z kilkoma instytucjami, a także z kilkoma instytucjami, wydarzeniami itd..
Możliwe jest z tego poziomu stworzenie nowej karty dla zjawiska, którego jeszcze nie ma w odpowiedniej kartotece poprzez polecenie “Dodaj nową kartę” (oprócz karty nowego czasopisma i nowego zapisu).
Podczas uzupełniania pola tekstowego (w miejscu, gdzie widzimy “rozpocznij pisanie”) na liście będą pokazywały się podpowiedzi wprowadzonych wcześniej zapisów i/lub kart (odpowiadających zaznaczonej zakładce), posiadających w tytule/nazwie wpisywaną przez nas frazę.
W module znajdują się także ikony: wstaw znak specjalny (do wprowadzania oryginalnej pisowni), podgląd (podgląd elementu, do którego się odwołujemy), “kosz” umożliwiająca usunięcie wybranego zapisu, “+ dodaj nową kartę” (do kartoteki).
Istnieje możliwość “przypięcia” pola – wówczas po skopiowaniu formularza informacje wpisane do modułu także zostaną skopiowane.
METODOLOGIA
Modułu używamy, gdy materiał w całości lub w większym stopniu (cała książka lub większość artykułów) omawia inne zjawisko istniejące w PBL (zapis, utwór, instytucja itd.). Sposób powiązania odpowiada dawnemu łączeniu zapisów z odwołaniem/imprezą/utworem itd. Zapis można przypisać do nieograniczonej liczby “zjawisk” – instytucji/wydarzeń/czasopism itp. (zarówno wewnątrz jednej zakładki, jak i wybierając zapisy z różnych zakładek). Nie używamy go, aby zaznaczyć wspominanie o danym zjawisku (do tego służy mechanizm oznaczania za pomocą znaczników w polach “Adnotacje” i “Tytuł lub dedykacja”).
DZIAŁANIE MODUŁU
Wszystkie zapisy opisane na formularzu “Książka autorska i anonimowa – formularz opisu zawartości” odziedziczą informacje z tego modułu z możliwością ich usunięcia.
Gdy wybieramy zapis powiązany z innym zapisem, to automatycznie powinien dziedziczyć się dział zapisu, z którym dokonujemy powiązania, w module “Dziedzina i dział rzeczowy”, z możliwością jego usunięcia oraz dodania kolejnych działów.
Zapis będzie widoczny zarówno w zawartości opisywanej książki, jak i pod “zjawiskiem” (instytucją/wydarzeniem itp.), które wybraliśmy poprzez ten moduł.
(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]
Jeden zapis bibliograficzny można powiązać z nieograniczoną liczbą zapisów (zarówno wewnątrz jednej zakładki, jak i wybierając zapisy z różnych zakładek).
Moduł odpowiada dawnemu łączeniu zapisów z odwołaniami/imprezami/filmami, nie używamy go, aby zaznaczyć wspominanie (do tego służy oznaczanie osób, instytucji itp. za pomocą znaczników w polu “Adnotacje” i “Tytuł lub dedykacja”).
———————————————————————————-
Wróć do strony formularza: KSIĄŻKA AUTORSKA I ANONIMOWA