Autor (radio i telewizja)

OPIS MODUŁU

Modułu używamy, aby określić autora/autorów/spółkę autorską lub zaznaczyć, że dzieło jest anonimowe.

Moduł składa się z jednego głównego elementu: pola wyboru nazwy autora.

W module znajdują się także checkboxy: “autor anonimowy”, “Małoletni”, “spółka autorska”, przycisk “+ dodaj kolejną osobę” oraz ikony obok pola wyboru nazwy autora: “wstaw znak specjalny” (umożliwiająca stosowanie znaków z innych alfabetów), “podgląd” karty osoby, “kosz” (umożliwiająca szybkie usunięcie) i “+” (umożliwiająca dodanie nowej karty).

 

W module mieści się checkbox “Autor=Współtwórca”.

 

METODOLOGIA

W przypadku formularza “Radio i Telewizja” moduł autor będzie wykorzystywany jedynie w sytuacji, gdy w module “Rodzaj zapisu” zostanie wybrana jedna z możliwości: “słuchowisko” (autorem jest twórca tekstu słuchowiska; w przypadku adaptacji literatury autorem jest twórca pierwowzoru literackiego), “literatura czytana” (autorem jest twórca czytanego tekstu literackiego), “powieść radiowa” (autorem jest twórca tekstu powieści radiowej) oraz “spektakl telewizyjny” (autorem jest twórca pierwowzoru literackiego). W pozostałych przypadkach moduł “Autor” zostawiamy pusty.

 

Zaznaczenie checkboxa „Małoletni” pozwala wyodrębnić zbiór autorów małoletnich. W tej chwili w bazie nie ma takiej opcji – jej odpowiednikiem do pewnego stopnia jest treść wpisywana na kartotece twórcy w miejscu „Szerszy komentarz dot. twórcy” (np. uczeń/dziecko/małoletni itp.).

Checkbox „spółka autorska” stosujemy, gdy utwór został wspólnie napisany przez kilku pisarzy. To pozwala na stworzenie relacji między autorami, którzy wspólnie stworzyli opisywany utwór, bez konieczności tworzenia im wspólnej karty osoby (jak jest dotychczas). Zaznaczenie tego checkboxa sprawia, że wszystkie zapisane osoby zostają związane w funkcji spółki autorskiej.

 

Checkbox “Autor=Współtwórca” przeznaczony jest dla sytuacji, gdy autor tekstu jest reżyserem spektaklu, np. Konwicki jako autor scenariusza do swojego utworu.

 

DZIAŁANIE MODUŁU

Nazwę autora wybieramy, rozpoczynając wpisywanie w polu „Wybierz osobę” – wybieramy wybraną nazwę z zaproponowanych podpowiedzi.

Możemy wybrać więcej niż jednego autora za pomocą przycisku „+ dodaj kolejną osobę”, którego kliknięcie spowoduje pojawienie się checkboksa „spółka autorska”.

W przypadku, gdy chcemy wpisać autora, który nie ma jeszcze swojej karty osoby, z poziomu tego modułu można dodać nową kartę osoby za pomocą ikony .

W przypadku dzieła anonimowego zaznaczamy checkbox „autor anonimowy”, którego kliknięcie powoduje, że pole na wpisanie nazwy autora zostaje ukryte.

 

W przypadku formularza “Radio i Telewizja” moduł autor będzie wykorzystywany jedynie w sytuacji, gdy w module “Rodzaj zapisu” zostanie wybrana jedna z możliwości: “słuchowisko” (autorem jest twórca tekstu słuchowiska; w przypadku adaptacji literatury autorem jest twórca pierwowzoru literackiego), “literatura czytana” (autorem jest twórca czytanego tekstu literackiego), “powieść radiowa” (autorem jest twórca tekstu powieści radiowej) oraz “spektakl telewizyjny” (autorem jest twórca pierwowzoru literackiego lub twórca oryginalnego scenariusza). W przypadkach wyboru: w radiu – audycji dokumentalnej i telewizji – programu dokumentalnego moduł powinien być nieaktywny.

 

W przypadku zaznaczenia checkboksa “adaptacja literatury” lub “ekranizacja literatury” i po wyborze właściwego utworu w module “Zapis powiązany z” moduł “Autor” powinien automatycznie zostać uzupełniony nazwą autora tekstu literackiego.

 

(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]

Użyj tylko w przypadku wyboru w module “Rodzaj zapisu” opcji: “słuchowisko”, “literatura czytana”, “powieść radiowa” oraz “spektakl telewizyjny”.

———————————————————————————-

Wróć do strony formularza: RADIO I TELEWIZJA