FILM

Link do makiety:

http://ccqou6.axshare.com/#g=1&p=film_-_formularz_nowego_zapisu

 

Informacje ogólne:

OPIS FORMULARZA

Formularz składa się z modułów: Rodzaj zapisu, Zapis powiązany z, Tytuł lub dedykacja, Dziedzina i dział rzeczowy, Osoby współtworzące, Rok produkcji, Wytwórnia/wytwórca, Instytucja sprawcza, Produkcja, Adnotacje, Uwagi własne, Dostęp do szerszego opisu, Kolekcja, Status zapisu.

 

OPIS METODOLOGICZNY

Na formularzu “Film – formularz nowego zapisu” opisujemy wszystkie filmy, które muszą znaleźć się w bazie, tzn. pełną produkcję roczną filmów polskich: fabularnych pełnometrażowych, telewizyjnych i dokumentalnych (tylko tych związanych z tematyką PBL-u) bez względu na to, czy istnieje do nich aparat krytyczny (czy posiadają recenzję, czy nie). Na tym formularzu zapiszemy także filmy obcej produkcji będące adaptacją polskiej literatury bądź mówiące o polskich pisarzach i innych zjawiskach związanych z tematyką PBL-u, np. film o polskim czasopiśmie “Kultura”. Oprócz tego formularz ten będzie służył do zapisu skróconego filmów obcych, które w poprzedniej wersji PBL-u występowały jako hasła w indeksie rzeczowym. W tych przypadkach zastosujemy skrócony zapis filmu, tzn. podamy jedynie tytuł oryginału (tytuł obcy), tytuł (pod jakim film funkcjonuje w Polsce), reżysera i kraj produkcji).

 

Każdy film zapisujemy tylko jeden raz i podpinamy do niego dowolną liczbę omówień pochodzących z różnych źródeł i lat.

 

Podczas wprowadzania filmu do bazy uzyskany zostanie nowy dla PBL-u efekt wydobycia spośród filmów fabularnych tych, które są ekranizacją literatury. Nowością będzie również powiązanie filmu z utworem, którego jest ekranizacją.

 

Spośród dostępnych danych opisujących film, dla PBL-u istotne są tytuł filmu, osoby współtworzące w postaci reżysera, scenarzysty.

 

Formularz służył będzie także do zapisu filmów, których tematyka związana jest z dziełami literackimi bądź jej twórcami (a także ludźmi teatru). Zakładamy następujące sytuacje:

  1. film będący ekranizacją dzieła literackiego (bez względu na to, czy tytuł filmu tożsamy jest z tytułem tekstu literackiego): w module “Rodzaj zapisu” wybieramy checkbox “ekranizacja literatury”; w module “Zapis powiązany z” wybieramy właściwy utwór; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” dziedziczony zostaje dział, do którego przypisany jest utwór literacki
  2. film będący ekranizacją kilku dzieł literackich, które możliwe są do zdefiniowania: w module “Rodzaj zapisu” wybieramy checkbox “ekranizacja literatury”; w module “Zapis powiązany z” wybieramy właściwe utwory (może to być nieograniczona liczba powiązań); w module “Dziedzina i dział rzeczowy” dziedziczone zostają działy, do których przypisane są utwory literackie
  3. film będący ekranizacją kilku dzieł literackich, których tytuły nie są możliwe do zdefiniowania: w module “Rodzaj zapisu” wybieramy checkbox ekranizacja literatury”; w module “Dziedzina i dział rzeczowy” podajemy dział osobowy autora tekstów literackich (lub działy osobowe autorów tekstów literackich, jeśli jest ich kilku); w module “Osoby współtworzące” wybieramy funkcję “na podstawie utworów” (w tej chwili brak tej funkcji na makiecie, trzeba dodać do listy) i zapisujemy nazwisko autora utworów literackich (w szyku Imię Nazwisko);
  4. film opowiadający o osobie: w module “Dziedzina i dział rzeczowy” podajemy dział osobowy bohatera filmu; w adnotacji zapisujemy np. “O Wisławie Szymborskiej”.

 

Spis modułów:

Rodzaj zapisu

Zapis powiązany z

Tytuł lub dedykacja

Dziedzina i dział rzeczowy

Osoby współtworzące

Rok produkcji

Wytwórnia / wytwórca

Instytucja sprawcza

Produkcja

Adnotacje

Uwagi własne

Dostęp do szerszego opisu

Kolekcja

Status zapisu