OPIS MODUŁU
Moduł składa się z pola “Wybierz z listy rodzaj/rodzaje współtwórstwa”, gdzie dostępne jest tekstowe pole wyszukiwawcze oraz zamknięta lista rodzajów współtwórstwa. Po wyborze rodzajów współtwórstwa w części “Wybrano” pojawi się wybrany rodzaj współtwórstwa z możliwością anulowania tego wyboru za pomocą symbolu “x”.
Moduł składa się także z pola “Wpisz brzmienie funkcji oraz wybierz osoby pełniące te funkcje”, w którym pojawią się automatycznie funkcje wybrane z listy (z możliwością ich edycji, tak, by brzmiały jak w opracowywanym materiale). Tzn. w module pojawi się np. słowo “Opracowanie”, które będzie można zamienić na sformułowanie “Opracował”. W polu będzie można także wpisać lub wybrać z kartoteki właściwe osoby-współtwórców.
Moduł zawiera też przycisk “Dodaj kolejną grupę współtwórców”.
W moduł wbudowane zostały ikony: – wstaw osobę (możliwe także za pomocą znaku @), – wstaw znak specjalny (do wprowadzania oryginalnej pisowni), – ułóż alfabetycznie oraz – “kosz”, umożliwiający usunięcie wybranego zapisu. Jest też ikona służąca do dodawania nowej karty do odpowiedniej kartoteki.
Istnieje możliwość “przypięcia” pola – wówczas po skopiowaniu formularza informacje wpisane do modułu także zostaną skopiowane.
METODOLOGIA
Moduł jest przeznaczony do zapisania współtwórców materiału z książki.
Każdą grupę współtwórców (np. tłumaczy, ilustratorów) wpisujemy osobno poprzez powielenie modułu za pomocą przycisku “Dodaj kolejną grupę współtwórców”.
Zaznaczamy kilka funkcji w obrębie jednej grupy tylko w przypadku przypisania ich jednej osobie, np. Redakcja i opracowanie Jan Kowalski, lub kilku, o ile pełnią faktycznie tę samą funkcję, np. Redakcja i opracowanie Jan Kowalski i Andrzej Nowak.
DZIAŁANIE MODUŁU
Z “listy rodzajów współtwórstwa” należy wybrać odpowiednie rodzaje, zostaną wyświetlone w elemencie “Wybrano”, można je w tym elemencie usunąć za pomocą “X”. W polu “Wpisz brzmienie funkcji oraz wybierz osoby pełniące te funkcje” pojawiają się automatycznie funkcje wybrane z listy (z możliwością ich edycji, tak, by brzmiały jak w opracowywanym materiale). Tzn. w module pojawi się np. słowo “Opracowanie”, które będzie można zamienić na sformułowanie “Opracował”.
W polu “Wpisz brzmienie funkcji oraz wybierz osoby pełniące te funkcje” pojawiają się automatycznie funkcje wybrane z listy (z możliwością ich edycji, tak, by brzmiały jak w opracowywanym materiale). Tzn. w module pojawi się np. słowo “Opracowanie”, które będzie można zamienić na sformułowanie “Opracował”.
Są dwa sposoby oznaczania osób:
- Wpisujemy tekst, który będzie opisywał osobę w dowolnej odmianie/formie gramatycznej (np „Adam Mickiewicz”; „A. Mickiewicz”; „Adama Mickiewicza”). Zaznaczamy wpisany tekst. Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’) (albo ikoną na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno jest wypełnione osobami o nazwach zaczynających się tak jak pierwsze kilka (do ustalenia ile) znaków wpisanego tekstu. Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). Wprowadzony tekst będzie powiązany z wybraną osobą.
- Wybraną sekwencją klawiszy (np ‚@’)(albo ikoną na formularzu) otwieramy okienko pop-up z listą osób. Okno zawiera kontrolkę do wpisania tekstu oraz pustą listę. Wpisujemy tekst i lista się wypełnia (po wpisaniu kilku pierwszych znaków, podobnie jak autouzupełnianie w innych kontrolkach/miejscach/formularzach). Z listy wybieramy interesującą nas osobę i akceptujemy wybór (dwu-klik, enter). W tekście gdzie jest umiejscowiony kursor zostanie wstawiona podstawowa forma nazwy osoby i zostanie ona powiązana z wybraną osobą.
W przypadku obu sposobów można zmienić formę wpisanej osoby. Należy to zrobić poprzez typową edycję tekstu (dopisując, usuwając znaki w obrębie pierwotnego tekstu. Można także powiązać wpisany tekst z inną osobą albo „odwiązać” osobę od wpisanego tekstu. Zaznaczenie tekstu jak w sposobie 1 i aktywowanie okienka z listą osób, pozwoli przypisać inną osobę albo „odwiązać” osobę od zaznaczonego tekstu.
Nową kartę do kartoteki osób można dodać za pomocą ikony „+ dodaj nową kartę”
(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]
Wybierz rodzaj współtwórstwa i określ współtwórcę.
.
———————————————————————————-
Wróć do strony formularza: KSIĄŻKA AUTORSKA I ANONIMOWA (zawartość)