OPIS MODUŁU
Moduł składa się z dwóch głównych elementów do wypełnienia: “Nadawca”, “Adresat”. U dołu modułu znajduje się również pole “Opis i relacje stron korespondencji”.
W elementach “Nadawca” i “Adresat” analogicznie znajdują się takie same pola do wypełnienia: “wybierz osobę” (z checkboxem “Małoletni’) i “wybierz instytucję”.
Moduł składa się również z dwóch typów przycisków “+ dodaj kolejną osobę”, “+ dodaj kolejną instytucję”, które analogicznie występują w elementach “Nadawca” i “Adresat”.
Przy każdym polu do wypełnienia (z wyjątkiem pola “Opis i relacje stron korespondencji”) znajdują się cztery ikony: “wstaw znak specjalny”, “podgląd” karty osoby, “kosz” (umożliwiający szybkie usunięcie treści wypełnionego pola) oraz “+” (umożliwiający dodanie nowej karty osoby).
U dołu modułu znajduje się przycisk “Dodaj kolejny opis stron korespondencji i relacji między nimi”.
Istnieje możliwość “przypięcia” pola za pomocą checkboxa “przypnij pole”- wówczas po skopiowaniu formularza informacje wpisane do modułu także zostaną skopiowane.
METODOLOGIA
W przypadku listów jednego autora do kilku odbiorców wypełniamy tylko raz pole “wybierz osobę” w elemencie “Nadawca”, natomiast pole “Wybierz osobę” w grupie “Adresat” wypełniamy, dodając po kolei wszystkich adresatów za pomocą przycisku “+ dodaj kolejną osobę”. Analogicznie w przypadku listu podpisanego przez jedną instytucję do kilku adresatów.
W przypadku listów wielu nadawców do jednego odbiorcy postępujemy odwrotnie: wypełniamy pole “Wybierz osobę” w grupie “Nadawca”, dodając wszystkich nadawców za pomocą przycisku “+ dodaj kolejną osobę”. Adresata dodajemy raz, wypełniając pole “Wybierz osobę” w elemencie “Adresat”. Analogicznie w przypadku listów podpisanych przez kilka instytucji kierowanych do jednego adresata.
W przypadku gdy dodajemy grupy listów różnych nadawców do różnych adresatów za każdą taką nową grupą musimy powielić moduł, klikając przycisk “Dodaj kolejny opis stron korespondencji i relacji między nimi”.
Wszystkie powyższe przypadki opisują sytuacje wpisywania do bazy korespondencji, która stanowi w książce zwartą całość – jest zbiorem, łączy ją np. wspólny tytuł czy temat.
Gdy chcemy wpisać do bazy dwa niezwiązane ze sobą listy, znajdujące się w różnych miejscach książki, należy stworzyć im dwa odrębne zapisy.
Należy wypełnić pole “Opis i relacje stron korespondencji”, uwzględniając lata powstania korespondencji. W nowej bazie przestajemy notować liczbę listów.
DZIAŁANIE MODUŁU
Moduł “Strony korespondencji i relacje między nimi” pojawia się dopiero po zaznaczeniu checkboxa “listy i korespondencja” w module “Rodzaj zapisu”.
Poszczególne pola w elementach “Nadawca” i “Adresat” wypełniamy z możliwością wyboru jednej z proponowanych opcji z kartoteki osób/instytucji (w zależności czy wpisujemy w pole “Wybierz oso” czy “Wybierz instytucję”, które pojawią się po wpisaniu początku nazwy. Gdy adresat/nadawca/instytucja nie posiada swojej karty w bazie, możemy ją utworzyć, klikając znak “+”.
Pole “Opis i relacje stron korespondencji” częściowo wypełnia się automatycznie na podstawie informacji wpisanych w elementy “Nadawca” i “Adresat”. Brakujące informacje wpisujemy ręcznie.
Cały moduł powielamy za pomocą przycisku “Dodaj kolejny opis stron korespondencji i relacji między nimi”.
(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]
Określ nadawcę/nadawców i odbiorcę/odbiorców korespondencji oraz opisz relacje między nimi.
Gdy chcemy wpisać do bazy dwa niezwiązane ze sobą listy, znajdujące się w różnych miejscach książki, należy stworzyć im dwa odrębne zapisy.
———————————————————————————-
Wróć do strony formularza: KSIĄŻKA AUTORSKA I ANONIMOWA (zawartość)