Rodzaj cyklu (cykl)


OPIS MODUŁU

Moduł składa się z pola na ręczne wpisanie rodzaju cyklu (z funkcją podpowiadania) oraz checkboksów uszeregowanych w trzy grupy: 1) Materiał opracowaniowy: artykuł w czasopiśmie, recenzja, omówienie, polemika, wywiad; 2) Teksty: adaptacja utworu, listy i korespondencja, proza, tekst dramatyczny, twórczość pozaliteracka, tekst paraliteracki, wiersz; 3) Pozostałe: książka, audycja radiowa, audycja telewizyjna.

Kliknięcie w pole “rozpocznij pisanie” rozwinie listę dostępnych wartości.

 

METODOLOGIA

“Karta nowy cykl” uwzględnia wszystkie materiały mające charakter cykliczny (z wyjątkiem cykli wydarzeń, które mają swoją odrębną “Kartę cykl wydarzeń”), czyli: cykle artykułów (np. recenzje itp.), cykle tekstów “twórców” z czasopism (np. felietony, wiersze, proza, teksty pozaliterackie itp.), cykle książkowe (np. Harry Potter), radiowe i telewizyjne.

W starej bazie nie ma jednego miejsca, które gromadzi tego typu materiały, nie nadawano takim zapisom rodzjów cykli. Ich charakter wynikał z wybranego do ich wprowadzenia rodzaju zapisu.

Dla książek z cyklu nie tworzyliśmy odrębnego zapisu cyklu książkowego (wyjątek: Trylogia Sienkiewicza – jako utwór). Zatem materiały omawiające cały cykl powieściowy kierowane były pod hasło twórcy.

Cykle artykułów wprowadzane były na formularzu Inny zapis (wybrany tam odpowiedni rodzaj zapisu), oznaczane były za pomocą adnotacji. Cykle tekstów wprowadzane były na formularzu Teksty twórców w czasopismach i w polu tytuł wpisywana była formuła “[z tego cyklu:]”). W zależności od charakteru i tematyki niektóre jednostkowe materiały opatrywaliśmy informacją, że pochodzą z cyklu; w innych przypadkach rejestrowaliśmy istnienie całego cyklu (np. cyklu felietonów na formularzu “Teksty twórców w czasopismach”).

W starej bazie z powodów ograniczeń funkcjonalności programu wykorzystywaliśmy formularz utworu także do zapisywania cykli artykułów, aby móc podłączyć pod taki cykl materiał na jego temat (np. w celu powiązania cyklu felietonów z artykułami na jego temat).

Natomiast w przypadku cykli teatralnych, radiowych i telewizyjnych zapisywaliśmy nazwę cyklu w odpowiednim do tego miejscu (“Tytuł cyklu”), na poziomie tworzenia zapisu jednostkowego spektaklu czy audycji

 

DZIAŁANIE MODUŁU

Jeśli zostanie zaznaczony któryś z checkboxów z grupy “Pozostałe”, moduł “Źródło” nie pojawi się do wypełnienia.

Zaznaczenie checkboxa “wywiad” powoduje pojawienie się modułu “Strony wywiadu”.

Zaznaczenie checkboxa “listy i korespondencja” powoduje pojawienie się modułu “Strony korespondencji i relacje między nimi”.

Wypełnienie modułu Rodzaj cyklu jest obowiązkowe, aby dodać cykl do kartoteki.

Kliknięcie w pole “rozpocznij pisanie” rozwinie listę dostępnych wartości.


(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]

Moduł wypełniany obowiązkowo.

 

———————————————————————————-

Wróć do strony formularza: NOWY CYKL