Nazewnictwo osoby (osoba)

Nazewnictwo osoby

OPIS MODUŁU

Moduł składa się z czterech głównych elementów: pole na wpisanie nazwy osoby oraz trzy listy wyboru (rodzaj nazewnictwa osoby, płeć osoby, główna forma nazewnictwa osoby). Zakładając nową kartę osoby, zaczynamy od wypełnienia pola na wpisanie nazwy osoby w ustalonej kolejności: jednym ciągiem oddzielane przecinkami: nazwisko, imię lub nazwisko-nazwisko, imię lub nazwisko-nazwisko, imię imię lub zgodnie z przykładami:

  1. nazwisko imię/imiona: np. Sienkiewicz, Henryk; Baczyński, Krzysztof Kamil
  2. święty imię pochodzenie: np. święty Benedykt z Nursji
  3. nazwisko nazwisko rodowe imię/imiona: Wirtemberska z ks. Czartoryskich Maria, Wojciechowska z Świeżawskich Maria
  4. imię zakonne: np. Maria Faustyna

 

Obok pola na wpisanie nazwy osoby znajduje się ikona “wstaw znak specjalny”, który umożliwia wybór znaków specjalnych w przypadku wpisywania imion i nazwisk obcych.

Przy polu na wpisanie nazwy osoby znajduje się również checkbox “ta nazwa jest transliteracją”.

Następnie określamy rodzaj nazewnictwa osoby, wybierając odpowiednią opcję z listy. Mamy możliwość wyboru ośmiu form: właściwa forma imienia i nazwiska, nazwisko rodowe, inna forma nazwiska, inna forma imienia, imię zakonne, kryptonim, pseudonim, pseudonim zbiorowy.

W przypadku wystąpienia kilku form nazewnictwa wybieramy kolejną formę nazewnictwa, klikając “Dodaj kolejne pole nazewnictwa osoby”, co powoduje wyświetlenie się nowego pola na wpisanie nazwy. Po uzupełnieniu pola należy określić rodzaj nazewnictwa, wybierając odpowiednią formę z listy “rodzaj nazewnictwa osoby”. W ramach jednego pola nazewnictwa osoby lista jest jednokrotnego wyboru.

W przypadku wpisywania kilku form nazewnictwa osoby koniecznie należy wybrać z listy u dołu modułu “Główną formę nazewnictwa osoby”. Główna forma stanowi tytuł karty osoby, który wyświetla się użytkownikowi zarówno w wynikach skróconych, jak i w pełnym widoku karty jako nazewnictwo podstawowe.

 

METODOLOGIA

Dokonujemy wyboru płci osoby. W przypadku problemów z określeniem płci korzystamy z informacji zawartych w innych kompendiach. W sytuacjach skrajnych stosujemy informację “brak danych”.

Stosujemy dotychczasową transliterację. W przypadku nazwisk pisanych alfabetem łacińskim i grażdanką mamy możliwość wykorzystania znaków specjalnych.

Wszystkie warianty nazewnictwa osoby należy gromadzić na jednej karcie, określając typ wariantu przy pomocy wyboru “rodzaju nazewnictwa osoby”. Na przykład na jednej karcie może istnieć Jan Nowak i Janek Nowak (forma zdrobniała). Jest to zmiana w stosunku do funkcjonowania starej bazy, w której – w przypadku kartotek autorów, osób współtworzących, osób z tytułów i adnotacji – imiona i nazwiska z racji występowania w różnych formach zmuszały do tworzenia kilku różnych wariantów haseł dla jednej osoby.

 

DZIAŁANIE MODUŁU

W przypadku wyboru tylko jednej formy nazewnictwa osoby jest ona automatycznie główną formą nazewnictwa i pojawia się na liście “Wybierz z listy główną formę nazewnictwa osoby”. Na tej liście będą widoczne wszystkie warianty nazewnictwa osoby, które zostały wpisane. Wybranie jednej z nich będzie oznaczało, że ten wariant jest główną formą nazewnictwa osoby. Lista jest jednokrotnego wyboru.

Możemy wybrać dowolną liczbę form nazewnictwa osoby za pomocą przycisku “Dodaj kolejne pole nazewnictwa osoby”. W razie potrzeby możemy kilka razy wybrać tę samą formę z listy “rodzaj nazewnictwa osoby”.

W przypadku pisarzy przypisanych do dwóch literatur z dwoma formami nazwiska należy wprowadzić obie formy nazwiska, wybierając ich odpowiedni typ, a jako główną formę nazewnictwa wprowadzić w jednym ciągu obie formy nazwiska np. Сакрат Яновіч / Sokrat Janowicz.

W każdym miejscu formularzy, gdzie przywołuje się / wpisuje osoby, będzie można wybrać z podpowiadającej się listy każdy z wariantów nazewnictwa osoby (nie tylko główną formę nazewnictwa).

 

Moduł wypełniany obowiązkowo (w polu tekstowym musi być wpisane nazwisko osoby).

 

(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]

W przypadku wielu form nazewnictwa osoby obowiązkowo określamy główną formę. W przypadku tylko jednej formy nazewnictwa staje się ona automatycznie główną formą. Nazewnictwo zapisujemy w szyku: “Nazwisko, Imię”.

 

———————————————————————————-

Wróć do strony formularza: NOWA OSOBA