Zapis powiązany z (książka antologia)

OPIS MODUŁU

Moduł zawiera 9 zakładek – Zapis powiązany z: zapisem, utworem, cyklem, instytucją, pojedynczym wydarzeniem, cyklem wydarzeń, miejscem, czasopismem, serią wydawniczą. Zapis można powiązać z nieograniczoną liczbą “zapisów” oraz “typów zapisów (zakładek)”, poprzez  wybranie odpowiedniej zakładki i naciśnięcie przycisku “+ dodaj kolejny zapis”/”+ dodaj kolejny utwór” itd. Elementy z poszczególnych list są wielokrotnego wyboru, np. zapis można powiązać od razu z kilkoma instytucjami.

Możliwe jest z tego poziomu stworzenie nowej karty dla zjawiska, którego jeszcze nie ma w PBL poprzez ikonę “Dodaj nową kartę”(oprócz karty nowego czasopisma i nowego zapisu).

 

Podczas uzupełniania pola tekstowego  (w miejscu, gdzie widzimy “rozpocznij pisanie”) na liście będą pokazywały się podpowiedzi wprowadzonych wcześniej zapisów (odpowiadających zaznaczonej zakładce), posiadających w tytule/nazwie wpisywaną przez nas frazę.

 

W module znajdują się także ikony: wstaw znak specjalny (do wprowadzania oryginalnej pisowni), podgląd (podgląd elementu, do którego się odwołujemy), “kosz” umożliwiająca usunięcie wybranego zapisu. Jest też ikona służąca do dodawania nowej karty do odpowiedniej kartoteki.

 

Istnieje możliwość “przypięcia” pola – wówczas po skopiowaniu formularza informacje wpisane do modułu także zostaną skopiowane.

 

METODOLOGIA

Modułu używamy, gdy materiał w całości lub w większym stopniu (cała książka lub większość artykułów) omawia inne zjawisko istniejące w PBL (zapis, utwór, instytucja itd.). Sposób powiązania odpowiada dawnemu łączeniu zapisów z odwołaniem/imprezą/utworem itd. Nie używamy go, aby zaznaczyć wspominanie o danym zjawisku (do tego służy mechanizm oznaczania za pomocą znaczników w adnotacji). W przypadku dodatkowej informacji wyjaśniającej zawartość antologii, np. “Wiersze członków Grupy Poetyckiej ECCE w Katowicach” za pomocą modułu “Zapis powiązany z” zwiążemy antologię z instytucją, a Katowice wspomnimy w adnotacji.

 

DZIAŁANIE MODUŁU

Gdy wybieramy zapis powiązany z innym zapisem, to automatycznie powinien dziedziczyć się dział zapisu, z którym dokonujemy powiązania, w module “Dziedzina i dział rzeczowy”, z możliwością jego usunięcia oraz dodania kolejnych działów.

 

“Zjawisko” będzie widoczne w zapisie antologii. Antologia będzie widoczna pod “zjawiskiem” (instytucją/wydarzeniem/utworem itp.), które wybraliśmy poprzez ten moduł.

 

Można skorzystać z ikon: wstaw znak specjalny (do wprowadzania oryginalnej pisowni), podgląd (podgląd elementu, do którego się odwołujemy), “kosz” (umożliwiająca usunięcie wybranego zapisu), “+” (służąca do dodawania nowej karty do odpowiedniej kartoteki).

 

(?) DYMEK [krótka informacja dla bibliografa]

Jeden zapis bibliograficzny można powiązać z nieograniczoną liczbą zapisów (zarówno wewnątrz jednej zakładki, jak i wybierając zapisy z różnych zakładek).

 

Moduł odpowiada dawnemu łączeniu zapisów z odwołaniami/imprezami/filmami, nie używamy go, aby zaznaczyć wspominanie (do tego służy oznaczanie osób, instytucji itp. za pomocą znaczników w adnotacji).

 

———————————————————————————-

Wróć do strony formularza: KSIĄŻKA ANTOLOGIA